Spółki
Usługi księgowe
Kompleksowa obsługa księgowa spółek. Zapraszamy do kontaktu! |
Dokumenty do pobrania
Możesz sam założyć spółkę u notariusz lub w systemie s24
Możesz też zaoszczędzić sobie czasu oraz nerwów i zlecić to nam!
Założenie spółki komandytowo-akcyjnej
Spółka powstaje(art.129) tak jak spółka akcyjna, a więc ma założycieli, którzy podpisują statut (sporządzony w formie aktu notarialnego ), a powinni to uczynić co najmniej wszyscy komplementariusze. Spółka komandytowo-akcyjna powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Osoby podpisujące statut stają się założycielami spółki.
Etapy zakładania spółki komandytowo-akcyjnej
1. Podpisanie statutu spółki komandytowo-akcyjnej
Statut spółki komandytowo-akcyjnej powinien być zawarty w formie aktu notarialnego.
Statut spółki powinien zawierać:
- Firmę i siedzibę spółki
Firma powinna zawierać nazwiska jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie "spółka komandytowo-akcyjna" albo skrótu "S.K.A.". Jeżeli komplementaiuszem jest osoba prawna, firma spółki powinna zawierać pełne brzmienie firmy tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem ,,spółka komandytowo-akcyjna".Nie wyklucza to jednak zamieszczenia również nazwiska komplementairiusza, który jest osobą fizyczną.
Nazwisko albo firma akcjonariusza nie może być zamieszczone w nazwie spółki, w innym przypadku akcjonariusz będzie odpowiadał wobec osób trzecich tak jak komplementariusz.
- Przedmiot działalności spółki
- Czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony
- Oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego komplementariusza oraz ich wartość
Komplementariusz może (ale nie musi) wnieść wkład do spółki na kapitał zakładowy lub na inne fundusze. Jednakże, wniesienie przez komplementariusza wkładu na kapitał zakładowy nie wyłącza jego nieograniczonej odpowiedzialności za zobowiązania spółki.
- Wysokość kapitału zakładowego (co najmniej 50.000 zł), sposób jego zebrania, wartość nominalną akcji i ich liczbę ze wskazaniem, czy akcje są imienne, czy na okaziciela
- Liczbę akcji poszczególnych rodzajów i związane z nimi uprawnienia, jeżeli mają być wprowadzone akcje różnego rodzaju
- Nazwiska i imiona albo firmy komplementariuszy oraz ich siedziby, adresy albo adresy do doręczeń
- Organizacje walnego zgromadzenia i rady nadzorczej, jeżeli ustawa lub statut przewiduje ustanowienie rady nadzorczej
Ustanowienie rady nadzorczej jest obowiązkowe, jeżeli liczba akcjonariuszy przekracza dwadzieścia pięć osób.
Radę nadzorczą powołuje i odwołuje walne zgromadzenie. Jednakże, komplementariusz albo jego pracownik nie może być członkiem rady nadzorczej.
Statut może przewidywać również powierzenie prowadzenia spraw spółki, jednemu albo kilku komplementariuszom. Jednakże, w momencie przekazania tej kompetencji walnemu zgromadzeniu albo radzie nadzorczej kompementariusze tracą prawo do prowadzenia spraw spółki.
2. Rejestracja spółki komandytowo-akcyjnej
→ Drugim etapem jest zgłoszenie spółki do Krajowego Rejestru Sądowego ←
→ Zgłoszenia spółki do rejestru może dokonać każdy komplementariusz ←
Zgłoszenie spółki do rejestru następuje w ciągu siedmiu dni od dnia podpisania statutu spółki na formularzu rejestracyjnym, który powinien zawierać:
- Firmę, siedzibę i adres spółki
- Przedmiot działalności spółki
- Wysokość kapitału zakładowewo, liczbę i wartość nominalną akcji
- Liczbę akcji uprzywilejowanych i rodzaj uprzywilejowania, jeżeli statut je przewiduje
- Wzmiankę, jaka część kapitału zakładowego została wpłacona przed zarejestrowaniem
- Nazwiska i imiona albo firmy komplememntariuszy oraz okoliczności dotyczące ograniczenia ich zdolności do czynności prawnych, jeżeli takie istnieją
- Nazwisko i imiona osób uprawnionych do reprezentowania spółki i sposób reprezentacji; w przypadku gdy komplementariusze powierzyli tylko niektórym spośród siebie prowadzenie spraw – zaznaczenie tej okoliczności
- Jeżeli przy zawiązaniu spółki akcjonariusze wnoszą wkłady niepieniężne – zaznaczenie tej okoliczności
- Czas trwania spółki jeżeli jest oznaczony
Jako załączniki do formularzy rejestracyjnych należy dołączyć:
- Statut spółki
- Akty notarialne o objęciu akcji
- Oświadczenie wszystkich komplementariuszy, że wymagane statutem wpłaty na akcje oraz wkłady niepieniężne zostały dokonane zgodnie z prawem
- Dokument stwierdzający ustanowienie rady nadzorczej (jeżeli jest ona wymagana) z wyszczególnieniem jej wkładu osobowego
- Zezwolenie lub dowód zatwierdzenia statutu przez właściwy organ władzy publicznej, jeżeli są one wymagane do powstania spółki
- Oświadczenie złożone przez komplementariuszy w formie aktu notarialnego na okoliczność wysokości objętego kapitału zakładowego spółki, w sytuacji gdy statut określił wysokość tego kapitału "widełkowo"
- Uwierzytelnione notarialnie albo złożone przed sędzią wzory podpisów komplementariuszy, niewyłączonych od prawa reprezentacji spółki, a także wzory podpisów prokurentów
Wszelkie zmiany powyższych danych powinny zostać zgłoszone do sądu rejestrowego.
3. Uzyskanie numeru REGON
Dokumenty:
- Wypis z Rejestru Sądowego
- Formularz RG-1
Obowiązkiem dokonania wpisu do rejestru objęte są osoby prawne, samodzielne jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz jednostki lokalne tych podmiotów.
Termin uzyskania numeru REGON: do czternastu dni
4. Zgłoszenie we właściwym urzędzie skarbowym
Dokumenty:
- Formularz VAT-R
- Formularz VAT-6 (w przypadku wyboru zwolnienia z VAT)
- Formularz NIP-2
- Dane z wpisu do Rejestru Sądowego i REGON, dane o koncie bankowym - potrzebne do wypełnienia VAT-R, VAT-6 i NIP
- Oświadczenie wskazujące osobą odpowiedzialną za naliczanie i odprowadzanie podatków w spółce
Po zarejestrowaniu działalności należy odwiedzić Urząd Skarbowy. Tam należy wypełnić druk VAT-R. Jeżeli spółka wybrała zwolnienie od VAT należy zaznaczyć to w deklaracji VAT-R. Wtedy należy złożyć również oświadczenie o wyborze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 14 Ustawy o ptu.
Termin do złożenia dokumentów: przed wykonaniem pierwszej czynności opodatkowanej.
5. Zgłoszenie wspólników i osób współpracujących do ZUS
Dokumenty:
- Formularz ZUS ZUA - zgłoszenie do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego
i chorobowego (ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne), zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego - Formularz ZUS ZZA -jeśli w przypadku zbiegu ubezpieczeń zgłaszający podlegają wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu
- Formularz ZUS ZPA - Zgłoszenie płatnika składek - osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej
- Jeżeli płatnik składek posiada więcej niż jeden rachunek bankowy, a także gdy adres prowadzenia działalności jest inny niż adres siedziby, firmy wypełniają dodatkowo formularze: ZUS ZBA „Informacja o numerach rachunków bankowych płatnika składek” i ZUS ZAA „Adresy prowadzenia działalności gospodarczej przez płatnika składek”
Dokumenty można wysłać pocztą listem poleconym do właściwego terytorialnie oddziału ZUS. Termin do złożenia dokumentów - 7 dni od daty rozpoczęcia działalności.
6. Założenie rachunku bankowego
Dokumenty:
- Wypis z Rejestru Sądowego
- Dowody osobiste wspólników
- Dowód nadania REGON
- Dowód nadania NIP (NIP-6)
Dodatkowo potrzebna będzie pieczątka, stanowiąca wzór stempla firmowego, niezbędna do wypełnienia karty wzorów podpisów. Termin - rachunek bankowy spółka powinna założyć kiedy to tylko będzie możliwe (po uzyskaniu potrzebnych dokumentów).
FINITO
Zajmujemy się profesjonalną obsługą spółek. Naszą podstawową działalnością jest rejestracja spółek na terenie całej Polski, dodatkowo prowadzimy sprzedaż czystych podmiotów.
Kontakt
tel. +48 509 474 321
e-mail: bok@zakladanie-spolki.com.pl
Zobacz więcej:
- sprzedaż spółek >>
- zakładanie spółki - pomoc prawna >>
- rodzaje spółek >>
- jak założyć spółkę komandytowo-akcyjna? >>
- przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej >>
- wady i zalety spółki komandytowo-akcyjnej >>