Spółki
Usługi księgowe
Kompleksowa obsługa księgowa spółek. Zapraszamy do kontaktu! |
Dokumenty do pobrania
Możesz sam założyć spółkę u notariusz lub w systemie s24
Możesz też zaoszczędzić sobie czasu oraz nerwów i zlecić to nam!
Jednoosobowa spółka z o.o.
Jednoosobowa spółka z o.o. to spółka kapitałowa, w której wszystkie udziały należą do jednego wspólnika.
Spółkę z o.o. może założyć jedna osoba w każdym celu dopuszczalnym przez prawo.
Wyjątek stanowi założenie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez inną spółkę z o.o.
Art. 151 § 2 KSH nie wyklucza jednak, by np. jednoosobowa spółka z o.o. stała się jedynym wspólnikiem już istniejącej spółki jednoosobowej lub została powołana, np. przez jednoosobową spółkę akcyjną.
Zobacz również:
- rejestracja spółki z o.o. >>
- umowa spółki z o.o. >>
- wzór umowy spółki z o.o. >>
- cechy spółki z o.o. >>
- ilości i rozmieszczenie spółek z o.o. w Polsce >>
Rejestracja spółek z o.o.
Finito zajmuje się zakładaniem spółek i doradztwem prawnym na terenie całej Polski. Jeżeli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się!
Kontakt
tel. +48 509 474 321
e-mail: bok@zakladanie-spolki.com.pl
Sposoby powstawania jednoosobowej spółki z o.o.
Pierwotny - powstanie spółki z o.o. następuje poprzez powołanie spółki przez jeden podmiot; w tym przypadku umową spółki będzie akt założycielski spółki. Art. 4 § 2 KSH zrównuje akt założycielski jednoosobowej spółki z o.o. z umową spółki wieloosobowej.
Wtórny - powstanie spółki jest efektem przeniesienia udziałów przez kilku dotychczasowych wspólników na rzecz jednego z nich.
Zgłoszenie jednoosobowej spółki z oo do KRS
Zgłoszenie jednoosobowej sp. z o.o. do sądu rejestrowego powinno zawierać nazwisko i imię albo firmę (nazwę) i siedzibę oraz adres jedynego wspólnika, a także wzmiankę, że jest on jedynym wspólnikiem spółki. Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku nabycia przez jednego wspólnika wszystkich udziałów po zarejestrowaniu spółki.
Zarząd jednoosobowej spółki z oo
W jednoosobowej spółce z o.o. to zarząd prowadzi sprawy spółki i ją reprezentuje. Zarząd taki może składać się jednego lub większej liczby członków, którymi mogą być również osoby powołane spośród wspólników. Wynika z tego, że w przypadku jednoosobowych spółek z oo może dojść do sytuacji, w której jedyny wspólnik tej spółki będący osobą fizyczną zostanie jednocześnie członkiem jednoosobowego zarządu. Osoba taka wykonuje uprawnienia zgromadzenia wspólników, jednak w myśl postanowień KSH odnośnie do spółki z o.o. nie stosuje tajnego głosowania.
W jednoosobowej spółce z o.o. w organizacji jedyny wspólnik nie ma prawa reprezentowania spółki, z wyjątkiem sprawy zgłoszenia spółki do sądu rejestrowego. Jeżeli chce skutecznie dokonywać czynności prawnych na etapie organizacji spółki, to musi on być członkiem zarządu lub pełnomocnikiem spółki.
Wady i zalety jednoosobowej spółki z o.o.
Zalety:
- oddzielenie ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej od podmiotu zaangażowanego w nią kapitałowo - jej jedynego wspólnika,
- jedyny wspólnik nie odpowiada własnym majątkiem za zobowiązania spółki,
- pełna kontrola nad spółką,
- możliwość szybkiego wyjścia z inwestycji (wystarczy sprzedaż udziałów w spółce, co jest mniej skomplikowane niż sprzedaż należących do niej aktywów).
Wady:
- wyższe koszty założenia i funkcjonowania spółki niż w przypadku prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej przez osobę fizyczną,
- oświadczenia woli składane spółce wymagają formy pisemnej, pod rygorem nieważności.
Sprawdź także:
- kupno gotowej spółki >>
- założenie spółki przez Kancelarię Prawną >>
- konto firmowe >>
- kredyt inwestycyjny dla firm >>
- kredyt obrotowy dla firm >>