Spółki
Usługi księgowe
Kompleksowa obsługa księgowa spółek. Zapraszamy do kontaktu! |
Dokumenty do pobrania
Możesz sam założyć spółkę u notariusz lub w systemie s24
Możesz też zaoszczędzić sobie czasu oraz nerwów i zlecić to nam!
Cechy spółki komandytowej
Przygotowaliśmy dla Państwa najważniejsze informacje na temat spółki komandytowej, gdyż ta forma spółki cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.
Sprawdź, jakimi prawami rządzi się spółka komandytowa, czy wymagany jest kapitał zakładowy oraz jakie można wybrać formy opodatkowania. Zapoznaj się z regulacjami dotyczącymi wspólników oraz ich odpowiedzialnością za zobowiązania spółki.
Pomagamy w zakładaniu spółek - czytaj więcej >>
Wspólnicy:
Spółka komandytowa może być utworzona przez co najmniej dwie osoby, z których jedna jest komandytariuszem (odpowiada za zobowiązania spółki tylko do tzw. sumy komandytowej) a druga komplementariuszem (odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem).
Kapitał zakładowy:
Brak – obecna jest jedynie suma komandytowa. Pojęcie sumy komandytowej nie jest tożsame z wkładem komandytariusza do spółki.
Suma komandytowa jest pojęciem abstrakcyjnym służącym ograniczeniu odpowiedzialności komandytariusza za zobowiązania spółki do określonej kwoty.
Odpowiedzialność za zobowiązania:
Komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki tylko do tzw. sumy komandytowej. Może reprezentować spółkę, ale tylko jako pełnomocnik, zatem może działać jedynie w cudzym imieniu. Komplementariusz z kolei odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. On także reprezentuje spółkę.
Opodatkowanie:
Z punktu widzenia podatkowego, podatnikami w spółce komandytowej są wspólnicy, a nie spółka, a przychody przez nich uzyskiwane są traktowane jako przychody z działalności gospodarczej. Jeżeli spełnione są przesłanki określone w ustawie o PIT, możliwe jest zastosowanie preferencyjnej 19-proc. stawki podatku od dochodów uzyskiwanych z tytułu bycia wspólnikiem spółki komandytowej.
Atrakcyjne wydaje się rozwiązanie, w którym komandytariuszem jest osoba fizyczna, natomiast komplementariuszem założona przez tę samą osobę spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W takim przypadku osoba fizyczna prowadząca spółkę komandytową będzie odpowiadała za ewentualne zobowiązania wyłącznie do wysokości sumy komandytowej oraz majątku założonej przez nią spółki z o.o.
Jednocześnie osoba taka będzie mogła w sposób nieograniczony czerpać zyski ze spółki oraz opodatkować je według 19-proc. stawki liniowej. Dla celów podatkowych spółkę komandytową traktuje się jak każdą inną spółkę osobową.
Podatek od dochodów spółki komandytowej płacą wspólnicy. Zyski są opodatkowywane tylko raz - u wspólników, którzy przy pewnych założeniach mogą zastosować stawkę 19 proc. Tymczasem zyski, np. spółki z o.o. - byłyby opodatkowane dwukrotnie: 19-proc. CIT na poziomie spółki, a następnie dochód wypłacany wspólnikowi podlegałby podatkowi od osób fizycznych (PIT).
Drugą korzyścią jest możliwość rozliczenia straty poniesionej przez spółkę komandytową w roku jej poniesienia poprzez wspólników prowadzących na własny rachunek pozarolniczą działalność, którzy osiągnęli w tym roku podatkowym dochód z tej działalności. Przypadające wspólnikom przychody i koszty uzyskania przychodów z tytułu pozarolniczej działalności prowadzonej w formie spółki komandytowej łączą się bowiem z innymi przychodami i kosztami uzyskanymi z tego źródła przychodów. Natomiast w przypadku spółki z o.o. rozliczenie straty może nastąpić dopiero w następnych latach podatkowych.
Rodzaj księgowości:
Wymóg prowadzenia pełnej księgowości.
Świadczymy usługi rejestracji spółek komandytowych
Współpracując z doświadczonymi Radcami zajmujemy się całościową obsługą wszystkich form spółek w Polsce. Radca pomoże właściwie dobrać rodzaj spółki do prowadzonej działalności oraz sprawnie zarejestrować wybraną spółkę. Zainteresowany? Zapraszamy do kontaktu mailowego: bok@zakladanie-spolki.com.pl
Zobacz więcej:
- zakładanie spółki - pomoc prawna >>
- rodzaje spółek >>
- jak założyć spółkę komandytową? >>
- przekształcenia spółki komandytowej >>
- wady i zalety spółki komandytowej >>
Wpis nie stanowi porady ani opinii prawnej w rozumieniu przepisów prawa oraz ma charakter wyłącznie informacyjny. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie.